среда, 23. мај 2018.

1.6. Pojam kiselina, baza i soli prema teoriji elektrolitičke disocijacije


            Izuzimajući soli, elektroliti se dele na kiseline, baze i amfoterne hidrokside.
            Karakteristična svojstva kiseline ispoljavaju u vodenom rstvoru, disosujući na vodonični jon proton, koji je nosilac kiselosti i čija je koncentracija veća nego u čistoj vodi, i na kiselinski ostatak, na primer:

            hlorovodonična (hloridna) kiselina: HCl → H+ Cl-
                         HCl + H2O ↔ H3OCl-
            sumporna (sulfatna) kiselina:          H2SO4→ 2H+ + SO42-
                          H2SO+ 2H2O ↔ 2H3O+ + SO42-
pri čemu se disocijacija poliprotonskih kiselina ne odigrava u jednom stepenu, već u više stepeni, što je regulisano odgovarajućim konstantama disocijacije, na primer:
H2SO↔ H+ + HSO42- - hidrogensulfat- jon (kiseli sulfat, sa vrednošću K1)
HSO4- ↔ H+ SO42- sulfat jon (sa vrednošću K2)
            Slobodni proton, H+, ne postoji u znatnoj koncentraciji u vodenom rastvoru (verovatnoća postojanja protona u rastvoru je 1:10190), već je vezan sa vodom u obliku hidronijum jona (slika 3) ili hidroksonijum jona (pravilan naziv) – H3O+. Kod hidronijum jona se javlja analogna situacija kao i kod kompleksnih jedinjenja, sa tim što je u njemu proton graditelj kompleksa- oksidacioni broj 1, i vezuje jedan ligand- koordinacioni broj 1. Prema novijoj nomenklaturi, kiseline su i dobile naziv po svom kiselinskom ostatku, odnosno po solima koje grade. Na primer, kiselinski ostatak HCl je Clhloridni jon (soli hloridi), pa se još i hlorovodonična kiselina naziva još i hloridna i dr.





Slika 3. Hidronijum jon

            Baze se definišu kao elektroliti koji u vodenom rastvoru isključivo disosuju na OHjone kao anjonski deo i katjonski deo (uglavnom katjoni metala, mada mogu biti i grupe atoma, na primer NH4+, kao na primer:
                      natrijum- hidroksid:                NaOH→ Na++ OH-.
            Jačina baza zavisi od koncentracije OH- jona koji su nastali disocijaciojom u rastvoru, pa se, prema broju OH- jona, baze dele na monokisele (npr. NaOH) i polikisele (Ca(OH)2) i druge. Takođe se koristi i terminologija monoprotonske i poliprotonske baze.
            Hidroksidi nekih metala se ubrajaju u amfoterne elektrolite jer ispoljavaju kako svojstva kiselina tako i svojstva baza u isto vreme, tj. ispoljavaju dvostruki hemijski karakter: kao kiseline oslobađaju H+ jon, a kao baze oslobađaju OH- jone:

R++OH- ↔ R-OH↔ H-OR↔ H++ RO-.




Нема коментара:

Постави коментар